Soudce zpravodaj je procesní institut a páteř řízení před Ústavním soudem. Účel soudce zpravodaje spatřuji v zajištění klidu na přemýšlení těm šťastnějším soudcům Ústavního soudu, kteří takto nebyli určeni rozvrhem práce.
To mě přivádí k prvnímu bodu a to § 40 zák. 182/1993 Sb., jehož první dva odstavce říkají, že pro věc rozhodovanou v plénu je určen soudce zpravodaj rozvrhem práce a pro věc rozhodovanou v senátu je rozvrhem práce určen konkrétní senát i soudce zpravodaj. Odst. 3 myslí na možnost vyloučení soudce, který je zpravodaj, z rozhodování a situaci řeší elegantně náhradou dle rozvrhu práce.
Soudce zpravodaj má podle § 43 odst. 1 povinnost odmítnout návrh z vypsaných důvodů a podle § 42 odst. 2 má právo navrhnout senátu odmítnutí návrhu z důvodů vyřčených v § 43 odst. 2.
Podle § 42 odst. 1 soudce zpravodaj, připraví věc k projednání ve věci samé. Pro samotného soudce zpravodaje jsou nejjednodušší úkony napsány v odstavcích 3 a 4 stejného §. Patří sem např. zajišťování důkazů, výslech svědků a doručení návrhu stranám řízení. A proč jsou tyto úkony pro soudce zpravodaje nejjednodušší? Protože podle § 41 odst. 2 jimi může – až na výslech svědka – pověřit svého asistenta. S čímž se pojí to, že na jeho bedrech leží i komunikace ven s účastníky řízení, k čemuž ho úkoluje § 60 a § 69, jenž upravuje, kdo je účastníkem v řízení dle čl. 87 odst. 1 písm. a) a b) Ústavy[1].
Co se týče ústního jednání, § 47 soudci zpravodaji dává právo na slovo při jeho zahájení a povinnost tímto slovem sdělit obsah návrhu a dosavadní vývoj řízení, nicméně nesmí ani naznačovat, jak by mělo být rozhodnuto.
Dle § 49 soudce zpravodaj zajistí důkaz prostřednictvím soudu, v jehož obvodu se daný důkaz nachází, a to na návrh, pakliže existuje obava, že je by nebylo možno důkaz provézt vůbec či s velkými obtížemi později.
Návrh nálezu nebo usnesení vypracuje soudce zpravodaj, a to na základě § 55. Této povinnosti může být zbaven, uspěl-li návrh podstatně odlišný od návrhu soudce zpravodaje, čímž pádem se této povinnosti ujme soudce určený předsedajícím.
Soudce zpravodaj vládne i měšcem, a to na základě § 83, kdy může s přihlédnutím k poměrům zastoupeného a pod podmínkou, že nebyla ústavní stížnost odmítnuta, nechat stát zaplatit část nebo všechny náklady na zastoupení.
V řízení o ústavní žalobě na prezidenta republiky soudce zpravodaj doplňuje šetření provedené Senátem, případně vyzve Senát k doplnění šetření a žaloby a připraví ústní jednání, a to na základě § 101.
(1) Ústavní soud rozhoduje
a) o zrušení zákonů nebo jejich jednotlivých ustanovení, jsou-li v rozporu s ústavním pořádkem,
b) o zrušení jiných právních předpisů nebo jejich jednotlivých ustanovení, jsou-li v rozporu s ústavním pořádkem nebo zákonem,